Yük Asansörleri

Nedir

Yapılarda yüksek katlara yük çıkarmak veya indirmek için tasarlanmış olan, geniş asansörlerdir.

Kullanım Alanları

Yük asansörlerinin kullanımı, günlük hayatta sıkça kullandığımız asansörlere nispetle biraz daha farklıdır. Çünkü bu asansörü kullanacak kişilerin deneyim, bilgi ve bedensel yeterliliğe sahip olması gerekir. Aksi takdirde bu asansörü kullanırken yapılan bir anlık dikkatsizlik ciddi yaralanmalara sebep olabilir.
Yük asansörlerinin kullanım alanlarına gelince; bu asansörler yük taşıma amacıyla kullanılan ve daha çok depo, fabrika veya otoparklarda kullanılan asansörlerdir. Kullanım amacına uygun olarak tasarlanmış yük asansörleri “elektrik tahrikli” veya “hidrolik” olarak imâl edilirler. Ve çok ağır ortam şartlarında başarıyla çalışırlar…


Bu asansörler kullanılırken dikkat edilmesi gereken pek çok husus vardır. Bunların başlıcalarını şöyle sıralayabiliriz :
Kapasitelerinin üzerinde yük yüklenmemelidir.
Yük yüklenmeden evvel asansörün tüm koruyucu tertibatları kontrol edilmeli, eksik veya arızalı olan koruyucu donanımları ise bakım onarım birimine bildirilmelidir.
Asansörün bakım, onarım, yenileme ve benzeri işlerine bakım ekibinin dışında hiçbir çalışan müdâhele etmemelidir.
Bu asansörlerde kesinlikle insan taşıması yapılmamalıdır.
Asansör maksimum yükte çalışırken, güvenlik cihazlarının çalışmaları kontrol edilmelidir.
Voltaj kontrolleri düzenli olarak yapılmalıdır.
Yüklemeler dengeli olmalı, kabin hareket halinde iken bu yüklerin kaymaması ve devrilmemesi için önlem alınmalıdır.
Kullanım esnasında dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri de yükleme-boşaltma esnasında kat ile kabin aynı seviyede olmalıdır.
Bu asansörlerde de diğer asansörler de olduğu gibi aşırı yük uyarı ışığı vardır. Kapasatesinin üzerinde yük yünlendiği durumlarda bu ışık uyarı verir sesli olarak da ikaz verir. Bu kullanım talimatına dikkat etmek olası mal ve hatta can kaybını önemli ölçü de engeller.
Asansör kullanma talimatları görünür bir yerde asılı olmalıdır.

Önemli Notlar

Yük asansörlerini görevlinin dışındaki kişilerin kullanması kesinlikle yasaktır. Bunun önüne geçilebilmesi için de görevli personelin veya ekipmanın kabin dışına çıktığında muhakkak kapıları kitlemesi gerekir.
Kötü hava koşullarında (kar,rüzgâr vs.) yük asansörlerinin kullanımı yasaktır.
Gece çalışmalarında yeterli aydınlatma yoksa eğer bu asansörlerin kullanımı yine yasaktır.

 

Dil Seçimi

Asansör, asansör bakımı ve modernizasyon hizmetleri ile faaliyet gösteriyor.İhtiyaç duyduğunuz tüm asansör çeşitlerinin üretimi sağlanıyor.

Adres

Doğu Mah. Özden Sok. Bigat Apt. No:4/1-3, 34890 Pendik/İstanbul

Tel

(0216) 491 31 77

Email

info@edessaasansor.com.tr

Son Asansör Haberleri