Mühendislik ve Danışmanlık

Nedir

İyi bir asansör, yüksek kapasiteli, düzgün (rahat) kullanışlı ve ekonomik işletim sağlamalıdır. İvmelenme ve frenleme rahatsız etmeyecek düzeyde ve kesin durmayı sağlayacak tarzda olmalıdır. Ayrıca elektrik tahrik sistemi az masraflı ve verimli olmalıdır. Bunun yanı sıra maaliyeti de düşük düzeyde olmalıdır. Elektrik tahrik sistemi, kabini sadece yukarı-aşağı yönde gitmesini sağlamayıp, içindeki yolcuların da rahatsız olmayacağı bir konforu vermelidir. Eğer kabin hızı kontrol edilemez değerlere ulaşırsa, insan vücudu rahatsız olur; iç organları vücut içinde hareket eder. Bu etkiye g etkisi denir ve ivmelenme ile durma anında yaşanır.
Asansör montajının önemli aşamalarından biri de, uygun kapasitedeki tahrik motorunun seçimidir. Motor seçiminde izlenen yol, en az tam kapasitedeki momentin % 20 fazlasına cevap verecek şekilde hesabın yapılmasıdır.
Asansör sistemlerinde iki türlü tahrik sistemi mevcuttur. Bunlar ; “Elektrikli Tahrik” ve “Hidrolik Tahriktir”.


Asansörün makine dairesi, binanın herhangi bir yerinde serbestçe seçilebilir, ancak mekânlar dâhilinde kuyuya olan mesafesi 30 metreyi geçmemelidir. Çatı konstrüksiyonunda hidrolik asansörler mimarlara özgürlük tanır, asansörün teras katına da ulaşması mümkündür. Tahrik motoru, sadece asansör yukarı giderken çalışır; aşağı yönde ise sistem kendi ağırlığı ile hareket eder. Bu avantaj, herhangi bir olası arızada (enerji kesilmesi, sigorta atması gibi) kabinin aşağı yönde hareketini, ilave enerji kaynakları olmadan mümkün kılabilir. İniş hızı, çıkış hızına bağımlı olmadan yükseltilebilir. Bu avantaj, motor gücünü yükseltmeden, bina trafiğinin artırılmasında kullanılabilir. İlk harekette pompa tarafından basılan yağ, depoya geri döndüğünden tahrik motorun kalkışı yaklaşık yüksüz gerçekleşir. Bu nedenle motorun yıldız / üçgen bağlantısı mümkündür.
Asansörler de bunların dışında daha bir çok tahrik sistemi mevcut olup, kendi içlerinde bir çok başlıklara, sistemlere ayrılırlar.

Dil Seçimi

Asansör, asansör bakımı ve modernizasyon hizmetleri ile faaliyet gösteriyor.İhtiyaç duyduğunuz tüm asansör çeşitlerinin üretimi sağlanıyor.

Adres

Doğu Mah. Özden Sok. Bigat Apt. No:4/1-3, 34890 Pendik/İstanbul

Tel

(0216) 491 31 77

Email

info@edessaasansor.com.tr

Son Asansör Haberleri