Hidrolik Asansör

Nedir

Hidrolik asansörler ; basınçlandırılmış hidrolik yağın pistonu tahrik etmesi sonucu ortaya çıkan sistemdeki asansörlerdir. Bu tahrik yeteneği hidrolik pompa ünitesi tarafından sağlanır ve hidrolik yağ, pompa yardımıyla kaldırma pistonlarına iletilir.
Bu asansörlerde aşağı yön hareketi de kabinin kendi ağırlığı ile gerçekleşmektedir. Yani hidrolik asansörler ; elektriğin pompayı tahrik etmesi sonucu pompanın yağı itmesi ve bu sayede pistonların da kabini harekete geçirip kaldırması sonucu oluşan asansör sistemidir. Bu asansörlere ; mekanik enerjinin sıvılar vasıtası ile elde edildiği asansörler de diyebiliriz.

Kullanım Alanları

Hidrolik asansör sistemlerinin genel olarak kullanım alanlarını sıralayacak olursak genel olarak şunları söyleyebiliriz :
500 kg – 560 kg arası malzeme taşıma kapasiteli endüstriyel binalar
Tadilat gören binalarda
Alışveriş merkezlerinde panoromik olarak
Küçük hastaneler, klinikler, tıbbi binalar ( 3 kata kadar )
Büyük binaların garaj asansörleri
Konut, villa ve evler
Yürüyen merdivenler ek olarak özürlü asansörleri
İki, üç ve dört duraklı iş yeri binaları
İki, üç, dört ve beş duraklı apartmanlar
Servis asansörleri
Sahne asansörleri
Fabrikalarda
Hükümet binaları ( 4 kata kadar )

Hidrolik asansör sistemlerinin bir de kullanıma uygun olmayan alanları vardır. Bunlar ;
Elektrik gücünün sınırlı olduğu yerler
Kuyu dibi deliği açılmasının büyük risk olduğu yapılar
Dört katın üzerindeki hastaneler
Çok büyük mağazalar

 

Özellikleri

Hidrolik asansörlerin özelliklerine bakacak olursak şunları söyleyebiliriz; Bu tip asansörlerin seyri oldukça sessiz ve konforludur. Kendi kendini en yakın kata getirecek bir sistemle donatılmış olup, makine dairesi uygun olmayan durumlarda en iyi çözüm seçeneklerinden birisidir. Hidrolik asansörler de elektrik kesilmesi hâlinde katlar arasında kalma gibi bir problem yoktur, olası bir elektrik kesintisi durumunda en yakın kata otomatik olarak ulaşır. Hidrolik asansörlerin iniş hızları, çıkış hızlarına bağımlı olmadan yükseltilebilir. Bu durum bu tip asansörler için bir avantajdır. Yüksek taşıma kapasitesi ihtiyaçlarını da rahatlıkla karşılayabilirler. Çünkü büyük ve geniş kabin alanları sağlarlar. Bu kabinlere dört taraftan giriş sağlamak da mümkündür. (alttan pistonlu hidrolik asansör sistemlerinde) Darbesiz kalkış ve duruşları vardır, sessiz çalışırlar. Bu özellikleri sebebiyle de pek çok kurum tarafından tercih sebebidirler. Düşük malzeme maliyetleri ve bakım ücretlerinden dolayı da tercih edilirler. Hidrolik asansörler “Direkt Tahrikli Sistemler” ve “İndirekt Tahrikli Sistemler” olmak üzere 2 sistemde sınıflandırılırlar. Kalldırma kapasitelerine ve tesis edilecekleri binaların yükseklik ve fonksiyonlarına göre de dizayn edilirler.
Dil Seçimi

Asansör, asansör bakımı ve modernizasyon hizmetleri ile faaliyet gösteriyor.İhtiyaç duyduğunuz tüm asansör çeşitlerinin üretimi sağlanıyor.

Adres

Doğu Mah. Özden Sok. Bigat Apt. No:4/1-3, 34890 Pendik/İstanbul

Tel

(0216) 491 31 77

Email

info@edessaasansor.com.tr

Son Asansör Haberleri